لایو اینستاگرام و تمام نکات آن ، به منظور برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبان و دنبال‌کنندگان صفحات اینستاگرامی می‌توان از قابلیت لایو استفاده کرد. با انجام چند مرحله ساده می‌توان در برنامه اینستاگرام پخش زنده یا لایو گذاشت.

 

قابلیت لایو (Live) در اینستاگرام

به منظور برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبان و دنبال‌کنندگان صفحات اینستاگرامی می‌توان از قابلیت لایو استفاده کرد. با انجام چند مرحله ساده می‌توان در برنامه اینستاگرام پخش زنده یا لایو گذاشت. از مزیت‌های پخش زنده در برنامه اینستاگرام می‌توان به این مورد اشاره کرد که پس از پایان به صورت خودکار حذف می‌شود، مگر اینکه آن را ذخیره نمایید. این ویژگی باعث می‌شود که در موعد مقرر پخش زنده، کاربران علاقه‌مند تلاش کنند تا آن را از دست ندهند. در این مطلب تلاش می‌کنیم تا شما را با جزئیات و ویژگی‌های پخش زنده و لایو در اینستاگرام آشنا کنیم.

کاربرد لایو در اینستاگرام

قابلیت پخش زنده یا لایو در برنامه اینستاگرام می‌تواند با توجه به نوع زمینه کاری و فعالیت شما متفاوت باشد؛ به عنوان مثال در صفحات آموزشی می‌توان برای آموزش یک مطلب خاص به کاربران و دنبال‌کننده‌ها در زمانی مشخص از این قابلیت استفاده کرد یا اینکه در یک صفحه فروشگاهی به معرفی و توضیح در مورد یک محصول جدید پرداخت. در برخی مواقع نیز ممکن است از قابلیت لایو یا پخش زنده برای شروع جلسه پرسش و پاسخ بین دارنده صفحه و فالوور‌ها استفاده شود. همچنین در برخی از صفحات ممکن است از قابلیت لایو برای انعکاس یک رویداد خبری یا یک مراسم برای فالوور‌ها به صورت زنده استفاده شود.

مراحل لایو گذاشتن در اینستاگرام

برای اینکه برای کاربران صفحه مجازی خود در اینستاگرام پخش زنده داشته باشید مراحل ساده زیر را به ترتیب انجام دهید:

ورود به حساب کاربری خود در اینستاگرام
اولین و بدیهی‌ترین کاری که باید انجام دهید، وارد شدن به حساب کاربری خود است و پس از آن با استفاده از آیکون دوربین در بالای صفحه برنامه یا کشیدن صفحه به سمت راست، وارد بخش استوری‌ها شوید. راه دیگر ورود به این بخش استفاده از علامت + بر روی پروفایل خودتان است.

مرحله بعد گرفتن لایو و پخش زنده
پس از ورود به بخش استوری‌ها در پایین صفحه، با انتخاب کردن گزینه لایو و پس از آن زدن بر روی دکمه Start live Video یا شروع پخش زنده می‌توانید لایو خود را در صفحه اینستاگرام آغاز کنید. در برخی موارد ممکن است در اینستاگرام شما قابلیت پخش زنده فعال نباشد و دکمه مورد نظر را در قسمت گفته شده مشاهده ننمایید.
پس از شروع پخش زنده تعداد تمامی کاربرانی که در حال تماشای شما هستند در بالای صفحه نمایش داده می‌شود و نظرات و کامنتهای ارسالی از سوی آن‌ها نیز در پایین صفحه نشان داده می‌شود. برای ارسال یک کامنت در زمان پخش لایو می‌توانید با انتخاب گزینه کامنت و تایپ متن مورد نظر خود، این کار را انجام دهید. در صورتی که بخواهید یکی از کامنتهای ارسال شده را برای نمایش همه کاربران برچسب‌گذاری کنید، می‌توانید با لمس کردن و نگه داشتن آن، در بالای صفحه گزینه پین یا برچسب‌گذاری را بزنید تا به راحتی برای دیگر کاربران در بالای بخش نظرات قابل مشاهده باشد.

10 محتوای جذاب در اینستاگرام برای جذب کاربر
ادامه مطلب

چگونگی اطلاع لایو به کاربران و مخاطبان اینستاگرام
برای اطلاع مخاطبان و کاربران خود در برنامه اینستاگرام برای شروع نیاز به ارسال هیچ گونه پیام یا کامنتی نمی‌باشد و به محض شروع پخش زنده در حساب کاربری شما، تمامی کسانی که صفحه شما را دنبال می‌کنند در قسمت استوری‌ها از آغاز پخش زنده صفحه شما مطلع خواهند شد. برای دیدن تمام کسانی که به صورت آنلاین در حال تماشای لایو شما هستند، می‌توانید بر روی آیکونی که در کنار لایو قرار دارد بزنید.

توقف کامنتها در پخش زنده اینستاگرام
در برخی مواقع تعداد زیاد کامنتها در هنگام پخش زنده یا موضوعات و مباحثی که در آن‌ها مطرح می‌شود، ممکن است در روند طبیعی پخش زنده شما اختلال ایجاد کند و بخواهید این قابلیت را غیرفعال کنید. برای انجام این کار می‌توانید روی گزینه چرخ دنده یا سه نقطه که در بالای سمت راست برنامه قرار دارد کلیک کرده و سپس با انتخاب گزینه Turn off Commenting قابلیت ارسال کامنت از طرف فالوور‌ها و بینندگان را غیر فعال نمایید. در این بخش قابلیت‌های دیگر نیز برای اعمال تغییرات در زمان پخش لایو موجود می‌باشد که می‌توانید از آن‌ها برای شخصی‌سازی لایو خود استفاده نمایید.

پایان پخش زنده و خروج از لایو در اینستاگرام
پس از آنکه لایو و پخش زنده شما به اتمام رسید، برای پایان دادن به لایو می‌توانید با لمس گزینه end در بالا و سمت راست برنامه و سپس تأیید کردن آن با زدن دکمه Confirm یا تأیید، این کار را انجام دهید. در صورتی که نیاز به ذخیره کردن لایو اجرا شده در صفحه اینستاگرام خود دارید، در این مرحله می‌توانید گزینه saveرا بزنید تا ویدیو برای شما ذخیره شود.

چگونه لایو اینستاگرام کاربران دیگر را ببینیم

برای دیدن لایو صفحاتی که دنبال می‌کنید یا پخش زنده دوستان خود، نیاز به انجام هیچ کار خاصی وجود ندارد و چنانچه هر کدام از این صفحات شروع به گذاشتن لایو کردند، در قسمت استوری‌ها با دیدن عکس پروفایل آن صفحه‌ای که دایره قرمز رنگ دور آن را گرفته است، متوجه شروع پخش زنده خواهید شد. با زدن بر روی این دایره قرمز رنگ می‌توانید وارد پخش زنده آن صفحه اینستاگرام شوید و چنانچه کامنت یا نظری دارید، در قسمت پایین صفحه آن را ارسال کنید. در برخی مواقع ممکن است صفحه پخش‌کننده لایو کامنتهای ارسالی از سوی مخاطبان را بسته باشد که در چنین شرایطی می‌توانید با ارسال پیام به صورت خصوصی یا دایرکت نظر خود را با او به اشتراک بگذارید.

دانلود ریلز از اینستاگرام
ادامه مطلب

نمی خواهید از از لایو دیگران مطلع شوید؟

درصورتی که تمایلی به اطلاع از شروع پخش زنده و لایو دیگران در اینستاگرام ندارید، می‌توانید در قسمت تنظیمات برنامه خود که به صورت سه نقطه در بالا و سمت راست برنامه قرار دارد، وارد شوید و به بخش Push Notification Settings وارد شوید. پس از ورود به این بخش می‌توانید گزینه Live Video را در حالت off یا خاموش قرار دهید. با انجام این کار دیگر شروع پخش زنده توسط صفحاتی که دنبال می‌کنید به شما اطلاع داده نخواهد شد.

 

لایو دو نفره در اینستاگرام چیست

از دیگر امکانات برنامه اینستاگرام، قابلیت اشتراک‌گذاری لایو‌های دو نفره است که در اصطلاح به آن‌ها Live Video With a Friend گفته می‌شود، برای شروع پخش زنده دو نفره می‌توان از چندین روش استفاده کرد؛ روش اول دعوت از یک دوست برای ملحق شدن به لایو شماست که در حال برگزاری است و روش دیگر اضافه شدن به لایو ویدیویی است که توسط یکی از دوستان شما در حال انتشار می‌باشد. برای انجام هر کدام از این روش‌ها می‌توان مراحل زیر را دنبال کرد:
برای شروع پخش زنده ابتدا همان مراحلی را که در قسمت پخش زنده تک نفره انجام دادید را دنبال نمایید و پس از آن روی آیکونی که دو شکلک دو نفره است بزنید و در این بخش نام کسی را که مایل به لایو دونفره با او هستید را انتخاب کرده و در صورت تأیید این درخواست، لایو شما و شخص دوم به صورت مشترک در صفحه‌ای که به دو بخش تقسیم شده است، نمایش داده خواهد شد و در صورت عدم تأیید او پیغامی مبنی بر عدم پذیرش لایو مشترک برای شما نمایش داده می‌شود. در هر زمانی که مایل بودید می‌توانید با فشردن دکمه ضربدر در سمت راست لایو مشترکتان، شخص دوم لایو را حذف نمایید. توجه داشته باشید که انتخاب شخص دوم برای لایو مشترک تنها از بین کسانی که مشاهده‌گر پخش زنده شما هستند امکان‌پذیر می‌باشد.
روش دوم لایو دو نفره زمانی است که با مشاهده گزینه درخواست یا Reuest و انتخاب آن تمایل خود برای شروع یک لایو دو نفره را ارسال خواهید کرد و در صورت تأیید و پذیرفته شدن درخواست شما برای پیوستن به لایو، از طریق برنامه اینستاگرام به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

کلام آخر
در این مطلب با جزئیاتی در مورد قابلیت لایو یا پخش زنده در اینستاگرام و همچنین مراحل انتشار پخش زنده در این برنامه آشنا شدیم. همچنین جزئیاتی در مورد لایو‌های دو نفره و چگونگی استفاده از آن‌ها در صفحات اینستاگرام را مرور کردیم. البته جزئیات دیگری نیز در رابطه با قابلیت لایو اینستاگرام وجود دارد که می‌توان با مطالعه و پیگیری دیگر مقالات به چگونگی استفاده از این نکات و ترفند‌ها پی برد.