راه کارهای افزایش امنیت اکانت در اینستاگرام ، امروزه اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بسیار محدود و پر مخاطب است که برای انجام کاربرد‌های مختلف در زمینه‌های شخصی، اقتصادی و بیزینسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب به منظور افزایش سطح امنیت اطلاعات شما در این برنامه، راهکارهایی عملی عنوان می‌کنیم.

 

راههای حفظ امنیت حساب کاربری در اینستاگرام

 

اهمیت امنیت در شبکه اینستاگرام

افراد بسیار زیادی به صورت مستمر در این شبکه اجتماعی فعال هستند و اینستاگرام در تلاش است تا در تمامی زمینه‌ها از جمله راهکار‌های امنیتی برای کاربران خویش، راه حل های جدیدی را ارائه دهد. حجم بالای تبلیغات اینستاگرامی و هزینه‌هایی که در این شبکه رد و بدل می‌شود، بر اهمیت وجود ساختار‌های امنیتی برای حفظ اطلاعات کاربران در این شبکه می‌افزاید.

روش‌های افزایش و سطح امنیت در اینستاگرام

از مهمترین مسائلی که در استفاده از برنامه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام مطرح می‌شود، امنیت آنها است. ممکن است شما برای استفاده‌های تجاری یا قرار دادن عکس‌های شخصی خود دارای یک صفحه اینستاگرامی باشید، در هر حالت امنیت اطلاعات شما اهمیت زیادی دارد و باید از دسترسی هکر‌ها و ربات‌های خرابکار به اطلاعات شخصی کاربران جلوگیری شود.
در ادامه این مطلب به بیان راه حل‌هایی برای بالا بردن سطح امنیت اکانت خود در اینستاگرام می‌پردازیم:

دانلود برنامه اینستاگرام از یک منبع مطمئن
به منظور دانلود برنامه اینستاگرام حتماً از مارکت‌های معتبری از قبیل پلی استور گوگل استفاده نمایید؛ چرا که دانلود این برنامه از منابع نامعتبر می‌تواند باعث افزایش خطر سرقت اطلاعات شما شود.

از یک رمز عبور قوی استفاده نمایید
یکی از اولین گام‌هایی که برای افزایش سطح امنیت اکانت های خود می‌توانید انجام دهید، استفاده از رمز عبور‌هایی است که شامل اعداد، حروف بزرگ و کوچک انگلیسی و کاراکتر‌ها باشند. استفاده از چنین رمز‌های قوی می‌تواند خطر دسترسی به حساب کاربری شما را کاهش دهد؛ البته یادآوری چنین رمز عبور‌هایی نیز مشکل است و برای جلوگیری از فراموش کردن آن‌ها می‌توانید از برخی برنامه‌های کاربردی که برای نگهداری رمز عبور تهیه شده اند استفاده نمایید. توجه داشته باشید که نگهداری رمز‌های عبور در یک فایل متنی، یکی از خطرناک‌ترین کار‌هایی است که موجب پایین آمدن سطح امنیت برنامه‌های شما خواهد شد.

افزودن یک ‌ایمیل به اکانت اینستاگرام خود
پس از اینکه یک رمز قوی را انتخاب کردید، حتماً یک ‌ایمیل فعال را نیز به حساب خود متصل نمایید تا در صورت دسترسی‌های غیرمجاز به حساب کاربری شما، از طریق‌ ایمیل مطلع شوید. در چنین مواقعی اینستاگرام یک ‌ایمیل حاوی پیغام هشدار برای شما ارسال می‌کند تا از سوء استفاده‌هایی که ممکن است توسط افراد دیگر به نام حساب کاربری شما انجام شود، مطلع شوید.
در صورتی که با شماره تلفن همراه خود حساب کاربری را ایجاد نموده اید یا همان ‌ایمیل را برای ثبت نام در اینستاگرام به کار برده اید، نیازی به متصل کردن یک ‌ایمیل جدید به حساب کاربری نیست.

اگر اکانت اینستاگرام ما حذف یا غیر فعال شد چه کنیم؟
ادامه مطلب

فعال کردن تأیید دو مرحله‌ای در حساب کاربری
با فعال کردن این گزینه در تنظیمات امنیتی حساب کاربری خود در اینستاگرام، سدی محکم در برابر نفوذ هکر‌ها یا افراد ناشناسی که قصد ورود به حساب شما دارند، ایجاد کرده اید. این کار باعث می‌شود که لایه‌های امنیتی بسیار قوی در اکانت شما ایجاد شود. البته برای فعال کردن این گزینه نیاز است که شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

مواردی که در بالا گفته شد شامل اقداماتی است که در خود برنامه اینستاگرام می‌توان با تغییر تنظیمات ایجاد کرد و موجب بالا رفتن سطح امنیت برنامه شد. اما برخی اقدامات توسط کاربران نیز می‌تواند موجب بالا بردن سطح امنیت اطلاعات شخصی شود که در ادامه مطلب با برخی از این موارد آشنا می‌شویم:

کلیک کردن بر روی لینک‌های ناشناس ممنوع
برای بالا بردن سطح امنیت  حساب خود از کلیک بر روی لینک‌هایی که معمولاً در قسمت بیو یک صفحه وجود دارد، خودداری نمایید. همچنین لینک‌هایی را که ممکن است در قسمت پیام‌ها دریافت نمایید با احتیاط باز نمایید. کوتاه بودن لینک‌ها دلیلی بر امنیت بالای آن‌ها نیست؛ چرا که برنامه‌ها و سایت‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانند لینک‌های بلند را کوتاه کنند. تا حد ممکن از کلیک کردن بر روی لینک‌های ناشناس خودداری نمایید تا امنیت صفحه شخصی خود را حفظ نمایید.

مراقب لینک‌های موجود در استوری‌ها باشید
در گذشته عده کمی از کاربران اینستاگرام قابلیت اضافه کردن لینک به استوری‌های خود را داشتند اما امروزه تمامی کاربران می‌توانند از این قابلیت استفاده کنند و روزانه در استوری‌های مختلفی لینک‌هایی را با پیشنهاد‌های جذاب یا تبلیغات پر زرق و برق مشاهده می‌کنیم. توجه داشته باشید که تا حد امکان از باز کردن این لینک‌ها باید خودداری شود، به خصوص در مورد صفحات ناشناس. برای اینکه امنیت اطلاعات خود را به خطر نیندازید، احتیاط بیشتری در این زمینه انجام دهید و تنها لینک‌هایی را باز کنید که از معتبر بودن آن صفحات اطمینان دارید.
برنامه‌های افزایش لایک و فالوور را کنار بگذارید
هیچکدام از برنامه‌هایی که به صورت مصنوعی و تقلبی به افزایش لایک و فالوور یک حساب می‌پردازند، قابل اعتماد نبوده و روزانه مطابق با الگوریتم‌های جدید اینستاگرام، حساب‌های زیادی در این زمینه مسدود می‌شود. حتی برنامه‌هایی که در فروشگاه گوگل نیز ممکن است در این زمینه وجود داشته باشد مورد اطمینان نیستند. چنانچه برای افزایش بازدید‌های خود و گسترش فعالیت خود در اینستاگرام دنبال افزایش بازدید یا فالوور هستید، می‌توانید از سایت های معتبر که بذون نیاز به پسورد پیج افزایش فالوور و لایک و ویو … انجام میدهند در این زمینه اقدام کنید.

چگونگی حذف شماره موبایل از حساب اینستاگرام
ادامه مطلب

شماره موبایل خود را در اینستاگرام ثبت کنید
از جمله کار‌هایی که می‌تواند باعث بالا بردن سطح امنیت حساب کاربری در شبکه اجتماعی اینستاگرام شود اضافه کردن و ثبت شماره موبایل است. زمانی که شما شماره تماس خود را در حساب کاربری ثبت می‌نمایید، علاوه بر افزایش اعتبار شما در اینستاگرام، در مواقعی از قبیل هک صفحه شخصی، می‌توانید با دسترسی به شماره موبایل خود به راحتی آن را بازیابی نمایید.

اتصال فیسبوک به اینستاگرام
اگر دارای حساب کاربری در فیسبوک هستید، می‌توانید با اتصال این حساب به اینستاگرام باعث بالا بردن امنیت اطلاعات شخصی خود شوید. البته علاوه بر افزایش امنیت با انجام این اتصال، چنانچه صفحه شما یک صفحه تجاری است، قابلیت‌های زیادی از قبیل فروش از طریق اینستاگرام به صورت مستقیم یا استفاده از تبلیغات آنلاین نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد.

بررسی بخش login activity اینستاگرام
هرچند وقت یکبار با بررسی این بخش در اینستاگرام می‌توانید تمامی ورود‌ها به اکانت اینستاگرامی خود با تاریخ و دستگاه‌هایی که وارد حساب شما شده اند را مشاهده نمایید. بررسی این بخش به شما در بالا بردن سطح امنیت حساب کاربری شما کمک خواهد کرد.
رمز عبور اینستاگرام نام یک وسیله شخصی است!
اگر قصد حفظ اطلاعات شخصی حساب کاربری خود را دارید و امنیت آن برایتان مهم است، رمز عبور خود را در اختیار هیچ فرد یا سایت دیگری قرار ندهید. در برخی موارد ممکن است برخی شرکت‌ها یا  افراد از شما درخواست رمز عبور حساب کاربری را به منظور انجام برخی از تنظیمات یا خدمات داشته باشند. انجام این کار برابر است با تهدید جدی امنیت صفحه شخصی شما و تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود.
کلام آخر
علاوه بر موارد گفته شد، برای بالا بردن سطح امنیت حساب کاربری خود در اینستاگرام از هرگونه اقدامی که ممکن است باعث لو رفتن اطلاعات حساب کاربری شما در فضای مجازی شود، خودداری نمایید تا بتوانید ضمن حفظ اطلاعات شخصی خود، به فعالیت خود در فضای مجازی و شبکه اینستاگرام با خیال راحت و با امنیت بالا ادامه دهید.